Darbą Komisijoje baigiantis Komisijos narys Andrius Venius linki kuo daugiau naujų, įdomių ginčų, karštų diskusijų ir gerų sprendimų
Andrius Venius, pasibaigus kadencijai, po daugiau kaip 21 metų baigia darbą Komisijoje. Komisijos nario klausiame, kaip jis jaučiasi palikdamas Komisiją, ką siūlytų keisti mokestinių ginčų srityje ir ką patartų ginčo šalims.
Praėjote ilgą kelią mokestinių ginčų srityje, iš jų – 12 metų buvote Komisijos nariu. Kaip jaučiatės palikdamas Komisiją? Kokia tolimesnė kryptis?
Nuo mano karjeros Komisijoje pradžios turėjau galimybę mokytis iš pačių geriausių. Buvę ir esami kolegos šiai dienai yra bene geriausi mokesčių srities profesionalai. Būtent čia įgijau pagrindinę savo profesinę patirtį, subrendau kaip mokesčių ir muitų srities specialistas, užmegztas platus tiek draugiškų, tiek dalykinių kontaktų sąrašas, todėl, viena vertus, lieka sentimentai šiai institucijai ir kolegoms, kita vertus, jaučiuosi užtikrintai ir pasiruošęs naujiems iššūkiams. Džiaugiuosi ir didžiuojuosi, turėdamas galimybę prisijungti prie vienos stipriausių advokatų kontorų Baltijos šalyse, kur sukauptas žinias ir patirtį panaudosiu konsultuojant klientus mokestiniais klausimais ar atliekant mokesčių peržiūras, bendraujant su mokesčių administratoriumi, o kilus ginčui – rasti geriausią sprendimą.
Kokios bylos / sprendimai labiausiai atsiminė?
Labiausiai įsimena tos bylos ir sprendimai, dėl kurių gyventojai ar įmonės džiaugiasi ir dėkoja Komisijai. Tokios situacijos visada tiek man, tiek kolegoms Komisijoje sukelia šypseną ir pasididžiavimą atliekamu darbu. Taip pat tie sprendimai, kuriais pradedama formuoti nauja praktika, ar įnešamas esminis pokytis mokestinių ginčų praktikoje.
Gal atsimenate kokį Jus nustebinusį nutikimą dirbant MGK?
Vienas labiausiai įsimintų įvykių, dirbant Komisijoje, yra mokestinis ginčas, kuriame mokestinio ginčo šalis – mokesčių mokėtojas, siekdamas įrodyti savo tiesą byloje, pasikvietė liudytoją. Gi šis, išklausęs visų pasisakymų, nusprendė „pasakyti viską, kaip buvo iš tikrųjų“. Komisijai toks aplinkybių atskleidimas iš tikrųjų patiko, deja, ginčas baigėsi ne liudytoją atsivedusio mokesčių mokėtojo naudai 😊
Kokie svarbiausi pokyčiai įvyko mokestinių ginčų srityje? Ką manote dar reikėtų keisti / tobulinti šioje srityje?
Išskirčiau keletą sričių. Pirma, 2021 m. prasidėjusi Komisijos kompetencijos plėtimo reforma, perduodant jai nagrinėti mokestinius ginčus dėl mokesčių už aplinkos teršimą, taip ir liko neužbaigta. Tiek pati Komisija, tiek mokslininkai-praktikai konferencijose bei dalykiniuose susitikimuose akcentuoja poreikį ir būtinybę išplėsti Komisijos nagrinėjamų ginčų spektrą, apimant tas sritis ir tuos ginčus, kurie savo esme yra mokestiniai ginčai arba jiems labai artimi, ir dėl to juos būtų tikslinga nagrinėti specializuotoje mokestinių ginčų institucijoje. Pavyzdžiui, greta ginčų dėl mokesčio už aplinkos teršimą, turėtų būti nagrinėjami ginčai ir dėl kitų aplinkos mokesčių (mokesčio už valstybinius gamtos išteklius, angliavandenilių išteklių mokesčio ir atskaitymų nuo pajamų pagal Lietuvos Respublikos miškų įstatymą). Staigmena tiek Komisijai, tiek kitiems mokestinių ginčų dalyviams buvo administracinių teismų pozicija, jog sprendimai, kuriais mažinami mokestiniai nuostoliai, nepatenka į mokestino ginčo rėmus. Antra, karantinas visame pasaulyje labai stipriai pastūmėjo viešųjų paslaugų skaitmenizavimą, todėl Komisija užtikrina visiškai nuotolinį, arba mišrų mokestinių ginčų nagrinėjimą. Šiuo metu visas procesas, nuo skundo gavimo, iki bylos perdavimo teismui Komisijoje gali vykti neatspausdinus nei vieno lapo.
Ką norėtumėte patarti ginčų dalyviams?
Mokestinių ginčų dalyviams visų pirma norėtųsi padėkoti už geranorišką, atvirą ir profesionalų atstovavimą ginčuose. Mano patarimas mokesčių mokėtojams – bendrauti su mokesčių administratoriumi ne tik kontrolės procedūrų metu, bet dar anksčiau, prieš įgyvendinant tam tikrus sprendimus / pokyčius / reorganizacijas savo veikloje – naudotis savo teise gauti konsultaciją ar įpareigojantį sprendimą. Paprastose gyvenimiškose situacijose, kur apskaičiuotos mokesčių sumos yra nedidelės arba klausimas susijęs su faktinių aplinkybių interpretavimu, gyventojai, įmonių vadovai, finansininkai pakankamai gerai atstovauja savo interesams patys. Tačiau jeigu klausimas kompleksinis, apimantis keletą sluoksnių, gvildenamos teisės aiškinimo ir taikymo peripetijos, vis dėlto reikėtų pasitikėti mokesčių profesionalais, kurie dar ankstyvoje, mokestinio tyrimo ar patikrinimo stadijoje padėtų surinkti ir įvertinti reikalingus įrodymus, mokestinę riziką, galiausiai padėtų įmonei ar gyventojui ginti savo teises ginčuose. Jei mokėtojai mano, kad neteisingai jam apskaičiuoti mokesčiai, tai žinodamas, kiek patirties ir kompetencijos yra sukaupę Komisijos nariai ir čia dirbantys specialistai, kilus mokestiniam ginčui, aš visada rekomenduočiau pirmiausiai kreiptis į Komisiją.
Ko palinkėtumėte MGK kolegoms?
Kolegoms palinkėčiau kuo daugiau naujų, įdomių ginčų, karštų diskusijų ir gerų sprendimų!
Komisijos narį kalbino Vilma Vildžiūnaitė.