Mokestinių ginčų komisijoje pristatytos ES teismų naujovės ir aktualijos
Vilniaus universiteto Teisės fakulteto docentė, buvusi ilgametė Teisingumo Teismo (ESTT) teisėjo patarėja dr. Deimilė Prapiestytė Komisijos darbuotojams (kurie dalyvauja rengiant prašymus ESTT), pristatė netrukus įsigaliosiančius pokyčius dėl Europos Sąjungos (toliau – ES) teismų reformos ir pasidalino darbo ESTT ypatumais. Susitikimo metu buvo diskutuota, kaip kreipimąsi į Teisingumo Teismą padaryti efektyvesniu ir aiškesniu.
Deimilė Prapiestytė paaiškino, kaip nuo 2024 m. spalio 1 d pasikeis procedūros, kai dalis Teisingumo Teismo jurisdikcijos priimti prejudicinius sprendimus bus perduota Bendrajam Teismui. Šis perdavimas susijęs su šešiomis konkrečiomis sritimis: bendra PVM sistema, akcizais, Muitinės kodeksu, tarifiniu prekių klasifikavimu, kompensavimu ir pagalba keleiviams atsisakymo vežti ar transporto paslaugų atidėjimo ar atšaukimo atvejais, šiltnamio efektą sukeliančių dujų apyvartinių taršos leidimų prekybos sistema. Dalies Teisingumo Teismo jurisdikcijos priimti prejudicinius sprendimus perdavimas Bendrajam Teismui yra Europos Sąjungos teismų sistemos reformos dalis, jurisdikcija bus perduota dėl prejudicinių klausimų, pateiktų nuo 2024 m. spalio 1 dienos. Statuto pakeitimais taip pat numatyta išplėsti apeliacinių skundų išankstinio priėmimo mechanizmo taikymo sritį.
Mokestinių ginčų komisijai yra aktualios ES teismų naujovės, nes net keturios iš šešių sritys susiję su Komisijos nagrinėjamais mokestiniais ginčais. Komisija aktyviai naudojasi savo teise kreiptis į Teisingumo Teismą su prašymu priimti prejudicinį sprendimą. Vien šiais metais Komisija jau pateikė tris prašymus ESTT, taip inicijuodama naujus dar nenagrinėtus ES mokesčių teisės diskursus, kurie yra aktualūs ne tik Lietuvai, bet ir kitoms valstybėms. Komisija siekia, kad nacionalinė teisė būtų aiškinama bei taikoma laikantis ES teisės nuostatų.
Kaip nurodo Teisingumo Teismas, šia reforma siekiama sumažinti Teisingumo Teismo darbo krūvį, susijusį su prejudicinių sprendimų priėmimu, ir suteikti jam galimybę ir toliau per pagrįstą laikotarpį vykdyti savo užduotį užtikrinti, kad, taikant ir aiškinant Sutartis, būtų laikomasi teisės. Per pastaruosius penkerius metus nagrinėjamų bylų skaičius reguliariai ir akivaizdžiai didėjo: ne tik didėjo ginčų skaičius, bet ir bylų sudėtingumas bei jautrumas. Reforma leis Teisingumo Teismui susitelkti į užduotį saugoti ir stiprinti Sąjungos teisės vienovę ir darną.
Atnaujinimo data: 2024-09-30
Taip pat skaitykite:
Darbą pradeda nauja Komisijos narė Raimonda Juodkaitė
Žemės mokestis: ginčyti ar neginčyti?
Mokestinių ginčų komisijos pirmininkės pareigas pradeda eiti Vilma Vildžiūnaitė
Tarptautinėje mokesčių konferencijoje buvo pristatytos mokesčių tvarumo idėjos ir pasiūlymai