Komisijos veikla 2021 metais: tendencijos nekinta, pasitikėjimas auga

Data

2022 02 28

Įvertinimas
0
graph-g375a07c29_1280.jpg

Mokestinių ginčų komisijos (Komisija) praėjusių metų veiklos duomenys patvirtina stiprėjantį pasitikėjimą Komisijos kompetencija. Per metus gerokai padidėjo sprendimų, su kuriais mokesčių mokėtojai sutiko ir toliau neskundė, išlieka aukštas teismo patvirtintų Komisijos sprendimų kiekis.

Gerokai išaugusią Komisijos darbo kokybę patvirtina faktas, jog pernai ginčo šalys pripažino ir neginčijo 62 proc. jos sprendimų. Palyginimui  ̶  2020 metais nebuvo ginčyti 53 proc.

Absoliučios daugumos Komisijos sprendimų pagrįstumu neabejoja ir teismai. Praėjusiais metais jie patvirtino net 81 proc. Komisijos sprendimų, kuriuos buvo apskundę mokesčių mokėtojai, nesutikę su Komisijos išvada.

Teismai išnagrinėjo skundus dėl Komisijos sprendimais patvirtintų 27,5 mln. Eur mokesčių bei su jais susijusių sumų ir patvirtino 93 proc. apskaičiuotos sumos, o 7 proc. buvo panaikinta arba perduoti mokesčių administratoriui nagrinėti iš naujo.

Akivaizdu, kad mokesčių mokėtojai aktyviai naudojasi savo teise skųsti Komisijai mokesčių administratorių sprendimus, jeigu, jų požiūriu, jie nėra teisingi jų atžvilgiu. Iš 217 pernai besikreipusiųjų 44 proc. buvo fiziniai asmenys, juridinių - 56 proc.

Pasak Mokestinių ginčų komisijos pirmininko Evaldo Raistenskio, Komisijos privalumai, jog būdama ikiteismine ginčo institucija, ji veikia operatyviai, objektyviai, viešai neatskleisdama informacijos apie administratoriaus veiksmus ginčijantį mokėtoją.

„Tai yra patraukus, greitas ir saugus būdas ginti savo teises, todėl raginčiau drąsiai kreiptis į Komisiją, kurioje dirbantys aukštos kvalifikacijos mokesčių ir teisės specialistai priims teisingą ir pagrįstą sprendimą“,  ̶  ragina E. Raistenskis.

Praėjusiais metais daugiausiai ginčų kilo dėl Valstybinės mokesčių inspekcijos (VMI) sprendimų, mažiau – dėl Muitinės departamento (MD) sprendimų bei kitų institucijų veiksmų.

2021 metais Komisija nepatvirtino daugiau nei 37 proc. mokesčių administratorių sprendimų – panaikino, perdavė nagrinėti iš naujo arba pakeitė. Tai yra daugiau nei prieš metus, kai tokie nepatvirtinti administratorių sprendimai sudarė 34 proc.

Siekdama tinkamai ir objektyviai išnagrinėti skundą, Komisija aktyviai naudojasi savo teise kreiptis į Europos Sąjungos Teisingumo teismą (ESTT), kurią įgijo ESTT pripažinus Komisiją teismine institucija. 2021 m. ESTT priėmė nagrinėti Komisijos prašymą priimti prejudicinį sprendimą dėl PVM apskaičiavimo nuostatų, iš ESTT gautas vienas sprendimas  ̶  dėl Komisijos kreipimosi importo mokesčių klausimu.

Nekito ankstesnių metų tendencijos dėl skundų struktūros pirmųjų pozicijų – daugiausiai ginčų kilo dėl apskaičiuotų pridėtinės vertės ir gyventojų pajamų mokesčių.

Didžiausia mokesčių mokėtojų Komisijai ginčyta suma - PVM (taip pat su šiuo mokesčiu susijusi delspinigių ir baudų) – 31,6 proc. visos ginčytos sumos. Dėl šio mokesčio apskaičiavimo pagrįstumo kilo 59 mokestiniai ginčai.

O daugiausiai ginčų, kurių buvo 62, nagrinėti dėl gyventojų pajamų mokesčio bei su juo susijusių delspinigių ir baudų apskaičiavimo pagrįstumo – 30,6 proc. visos ginčytos sumos.

Su  Komisijos 2021 m. veiklos ataskaita galite susipažinti čia.

Daugiau komentarų:
Komisijos narė Vilma Vildžiūnaitė,
[email protected]; tel. 8 686 40 332